myClub-tilin aktivointiviesti jäsenille

Kun toimihenkilö on lisännyt henkilön myClub-järjestelmään, tulee henkilön aktivoida myClub-tili määrittämällä itselleen oma käyttäjätunnus  ja salasana sekä kirjautumalla palveluun sisään. Toimihenkilön tulee lähettää harrastajalle myClub-tilin aktivointiviesti, jotta harrastaja tietää, että hänellä on myClub-tili olemassa ja mihin osoitteeseen harrastajan tulisi kirjautua.

Aktivointiviesti pitää sisällään myClub-oletusviestin tai pääkäyttäjän määrittelemän viestin harrastajalle myClub-tilin käytöönotosta ja linkin myClub-tilin aktivoimiseksi. Pääkäyttäjä voi muokata aktivointiviestiä seuraavasti

  1. Mene sivulle 'Asetukset->Yleiset' kohtaan 'myClub-tilin aktivointiviesti jäsenille'
  2. Klikkaa "Muokkaa"-linkkiä, täydennä lomake ja paina 'Ok'-painiketta

Jos haluat oletusviestin takaisin, tyhjennä lomakkeen tekstit ja klikkaa 'Ok'-painiketta

Aktivointiviestin lähettäminen

Jotta seuran jäsenet saavat myClub-tilinsä käyttöön, lähetä heille aktivointilinkki sähköpostiin seuraavasti:

  1. Mene 'Jäsenet'-sivulle
  2. Lisää hakuehto 'Ei sisäänkirjautunut'
  3. Valitse listalta halutut henkilöt ja klikkaa listan yläpuolelta 'Lähetä aktivointilinkki'

Tarvitsetko vielä apua? Ota yhteyttä Ota yhteyttä