myClub ID - käyttöönotto

1. Uusi myClub-käyttäjä?

myClub ID on jokaisen käyttäjän oma henkilökohtainen käyttäjätili (sähköposti + salasana), jolla kirjaudutaan myClub-palveluun. myClub ID:n avulla voit hallinnoida keskitetysti kaikkia jäsentilejäsi eri urheiluseurojen palveluissa yhdellä tunnuksella. myClub ID mahdollistaa myös sen, että esimerkiksi lapsen isä ja äiti voivat hallinnoida lapsensa jäsentiliä yhdessä omilla myClub ID -tileillään.

Miten myClub ID -luodaan?

Yleisesti myClub ID luodaan samalla kun ilmoittaudut seuran avoimeen tapahtuman tai rekisteröidyt seuran myClub-jäsenpalveluun. Rekisteröityminen tai ilmoittautuminen tapahtuu vaiheittain siten, että 1. vaiheessa luodaan oma henkilökohtainen myClub ID ja 2. vaiheessa syötetään seuran toimintaan osallistujan henkilön tiedot (omat tai lapsen).
Voit myös luoda myClub ID itsellesi https://id.myclub.fi sivulla klikkaamalla linkkiä ' Luo myClub ID'. myClub ID:n luominen itselle etukäteen nopeuttaa mm. ilmoittautumista uuden seuran tapahtumaan. Tällöin myClub ID:n luontivaihe jää kokonaan pois tapahtumailmoittautumisen yhteydessä. 
myClub ID luodaan vain kerran ja samalla myClub ID:llä voidaan ilmoittautua kaikkien seurojen toimintaan, jotka käyttävät myClub-palvelua.

2. Vanha myClub-käyttäjä?

myClub ID -käyttäjätilin myötä vanhat myClub käyttäjätunnukset ja salasanat eivät enää toimi. Vanhojen myClub käyttäjien tulee tulee luoda itselleen oma henkilökohtainen myClub ID ja tämän jälkeen littää seurakohtaiset myClub-jäsentilit omaan henkilökohtaiseen myClub ID -tiliin. 

Jäsentilin liittäminen myClub ID:hen

 1. Mene seurasi myClub-sisäänkirjautumissivulle
 2. Klikkaa ‘Ota jäsentili käyttöön’-nappia
 3. Syötä käyttämäsi sähköpostiosoite ja klikkaa 'Seuraava'-painiketta
  • Järjestelmä tarkastaa onko sinulla jo myClub ID luotu kyseiselle sähköpostille
  • A) Jos sähköposti löytyy, kirjaudu sisään myClub ID:hesi syöttämällä myClub ID:n salasana.
   • Jos et muista salasanaa, käytä 'Salasana unohtunut?'-toimintoa
  • B) Jos sähköpostia ei löydy, syötä henkilökohtaiset tietosi myClub ID:n luomiseksi ja klikkaa 'Seuraaava'-nappia
   • Tarvittavat tiedot: etunimi, sukunimi, sähköposti, salasana ja ikäryhmä (myClub ID:n hallinnointitiedot)
   • Huom! Alle 13-vuotiaat eivät voi luoda myClub ID:tä itse - Lue lisää
 4. Sinulla on nyt henkilökohtainen myClub ID ja olet kirjautuneena tähän sisään
  • Seuraavaksi liitetään myClub ID:hen kaikki seurassa olevat sinulle kuuluvat jäsentilit
  • Voit käyttää yhtä myClub ID:tä hallinnoimaan kaikkia jäsentilejäsi eri seuroissa.
 5. Syötä sähköpostiosoite, joka esiintyy liitettävässä seuran jäsentilissä ja paina 'Seuraava'-painiketta
  • Sähköpostiosoitteeseen toimitetaan kutsu hallinnoida seurassa olevia jäsentilejä
  • Jäsentilin hallinnointikutsu lähetetään erikseen jokaisen jäsentilin osalta, joissa syöttämäsi sähköpostiosoite esiintyy jäsenen tai huoltajien sähköpostiosoitekentässä
  • Jos sähköpostiosoitetta ei löydy jäsentilistä, ota yhteyttä seuran toimihenkilöön tarkistaaksesi sähköpostiosoitteen oikeellisuus seuran jäsentilissä. Seuralla rekisterinpitäjänä on oikeus lisätä ja/tai päivittää sähköpostiosoitteita jäsentilillä, jos tiedot ovat puutteelliset tai vanhentuneet.
 6. Avaa sähköpostisi ja klikkaa ‘Hyväksy kutsu’-painiketta liittääksesi kyseinen jäsentili myClub ID:hen.
 7. myClub -avautuu ‘Liitä jäsentili’-näkymään. Liitä jäsentili klikkaamalla ‘Hyväksy’-painiketta
 • Jäsentili on nyt liitetty myClub ID:hen ja voit jatkaa myClubin käyttöä.
 • Toista kohdat 4 ja 5 kaikille sähköpostissa löytyneille jäsentilin hallinnointikutsuille

Onko sinulla toimihenkilön käyttöoikeuksia seurasi myClubissa? Lue vielä tämä!

Tarvitsetko vielä apua? Ota yhteyttä Ota yhteyttä