Tietosuoja-asetukset

myClub-palvelussa henkilötietoja ei oletusarvoisesti saateta rajoittamattoman henkilömäärän saataville ilman luonnollisen henkilön myötävaikutusta. myClub järjestelmässä on oletusarvoinen tietosuoja automaattisesti päällä. Loppukäyttäjällä on hallinnassaan omien henkilötietojen näyttäminen esimerkiksi seuran web-sivulla (pelaajakuvat ja tiedot), osallistujalistan henkilötietojen näkyminen tai yhteystietojen jakaminen ryhmän tai joukkueen muille jäsenille. Henkilötietojen näyttämiseen vaaditaan jäsenen suostumus.

Tietosuoja -välilehti

Suostumus valittujen henkilötietojen näyttämiseen on helppo antaa suoraan seuran myClub-jäsenpalvelusta. Jäsen tai jäsenen huoltaja voi kirjautua seuran jäsenpalveluun ja hän voi asettaa ‘ Omat tiedot > Tietosuoja’ -välilehdeltä tilan kenttien sallitulle näkyvyydelle julkisessa internetissä tai seuran myClub-jäsenpalvelussa.

Julkinen internet

Kun jäsen on asettanut henkilötiedon tilaan ‘ Julkinen internet’, voidaan henkilön pelaajakortti näyttää seuran verkkosivulla myClub-julkaisuissa tai julkisten tapahtumailmoittautumisten osallistujalistalla niiltä osin kuin kentät on asetettu julkisiksi. Tiedot näkyvät tällöin siis rajoittamattomasti internetissä.

Sisäinen jäsenpalvelu

Kun henkilötieto on asetettu tilaan ‘ Sisäinen jäsenpalvelu’, voidaan henkilön tietoja näyttää rajoitetusti seuran jäsenpalveluun sisäänkirjautuneille, kuten kontaktit välilehdellä ja ryhmän tapahtumien osallistujalistalla, niiltä osin kuin kenttien näkyvyys on asetettu sisäiseksi tai julkiseksi.

Tietosuoja-asetusten määrittäminen

Käyttäjien henkilötietojen näkyvyys ryhmän jäsenille tai julkisesti internetissä on oletusarvoisesti kielletty.  Seuran jäsenen tai jäsenen huoltajan tulee itse antaa suostumus valittujen tietojen näyttämiselle. Jäsen tai jäsenen huoltaja voi milloin tahansa poistaa suostumuksen.

 1. Kirjaudu sisään seurasi jäsenpalveluun
 2. Mene sivulle 'Omat tiedot > Tietosuoja'
 3. Klikkaa 'Muokkaa'-linkkiä kohdassa 'Suostumus henkilötietojen näyttämiseen'
 4. Määritä asetukset ja klikkaa 'Tallenna'-painiketta

Esimerkki tietosuoja-asetuksille:
Alla olevilla asetuksilla pelaajakortit voidaan näyttää seuran web-sivuilla, osallistujat näkyvät tapahtumailmoittautumisissa ja saman ryhmän jäsenet näkevät saman ryhmän harrastajien yhteystiedot

 • Kuva - Julkinen
 • Etunimi - Julkinen
 • Sukunimi - Julkinen
 • Pelinumero - Julkinen
 • Jäsentaso - Julkinen
 • Sähköpostiosoite - Sisäinen
 • Puhelinnumero - Sisäinen
 • 1. Huoltajan nimi - Sisäinen
 • 1. Huoltajan sähköpostiosoite - Sisäinen
 • 1. Huoltajan puhelinnumero - Sisäinen
 • 2. Huoltajan nimi - Sisäinen
 • 2. Huoltajan sähköpostiosoite - Sisäinen
 • 2. Huoltajan puhelinnumero - Sisäinen

Tarvitsetko vielä apua? Ota yhteyttä Ota yhteyttä