Laskujen tulostus PDF-tiedostoon
Laskut toimitetaan myClubissa pääsääntöisesti sähköpostitse tai e-laskuina. Joissain tilanteessa joudut tulostamaan laskut PDF-tiedostoiksi, esimerkiksi kun jäsenillä ei ole sähköpostiosoitetta johon laskun voi toimittaa. Tällöin voit tulostaa laskun PDF-tiedostosta paperille ja lähettää laskun kirjepostilla.
- Mene 'Laskutus > Laskut'-sivulle valitse juuriryhmä tai käsiteltävä ryhmä aktiiviseksi
- Lisää suodatin 'Laskun tila > Avoimet' (näet kaikki maksamattomat laskut)
- Lisää suodatin 'Toimitus', Ei sähköpostiosoitetta tai 'Toimitus', Ei lähetetty (näet kaikki laskut, joita ei voi sähköpostilla lähettää tai kaikki laskut, joita ei ole lähetetty)
- Valitse tulostettavat laskut ruksilla ja klikkaa taulun yläpuolella aktivoituvaa toimintoa 'Tulosta .PDF'
- Useamman laskun .pdf-tulostustyö tehdään taustalla ja kun tulostus on valmis voit ladata tulostetut .pdf-laskut 'Laskutus > PDF-tulostustyöt'-sivulta.