Alennusten antaminen

Seuran rahastonhoitajana voit antaa alennuksia käyttämällä laskuilla negatiivisia lisälaskurivejä, kun laskut ovat vielä luonnostilassa. Tarvittaessa voidaan laskutuksen ohjaustietona lisätä jäsenkenttiin lisäkenttiä, joiden perusteella rahastonhoitajan on alennukset helppo lisätä.

Esimerkki - Kevään kausimaksu & perhealennus

Alustavat toimenpiteet

 • Varmista että 'Asetukset > Laskutus > Laskutuskategoriat'-sivulla on 'Kausimaksut'-laskutuskategoria määritettynä
 • Varmista että 'Laskutus > Tuotteet'-sivulla on  'Kausimaksu kevät/vvvv'-tuote luotuna oikealla hinnalla ja linkitettynä 'Kausimaksut'-laskutuskategoriaan
 • Varmista että 'Laskutus > Tuotteet'-sivulla on  'Perhealennus (kausimaksu)'-tuote luotuna oikealla negatiivisella hinnalla ja linkitettynä 'Kausimaksut'-laskutuskategoriaan
 • Varmista että 'Asetukset > Jäsenkentät > Lisäkentät'-sivulla on luotuna lisäkenttä 'Alennusryhmä', TyyppiValintalista - 'Perhealennus (kausimaksu), 'Muu-alennus' -  'Nähtävissä'
  Kenttä toimii laskutuksen ohjaustietona, jonka toimihenkilö asettaa ja jäsen näkee tämän tiedon omalla jäsensivullaan.
 • Varmista että toimihenkilö on alustanut aina ennen laskutusta perhealennuksen piirissä oleville jäsenkorttiin laskutuksen ohjaustiedon lisäkenttään 'Alennusryhmä' arvon 'Perhealennus (kausimaksu)'. 
 1. Mene 'Jäsenet > Hallinta'-sivulle ja varmista, että haluttu ryhmä on aktivoitu ryhmävalinnasta
 2. Lisää suodatin 'Lasku', Ei laskua, Laskutuskategoria: 'Kausimaksut', 'Eräpäivä': Kuluva kevätkausi (esim. 1.1.2017 - 30.6.2017) . Nyt näet kaikki, joille ei ole kirjattu kausimaksua määritetylle aikavälille. Eli varmistat, että et tee vahingossa tuplalaskua henkilöille, joille olet kyseisen kauden laskun jo mahdollisesti tehnyt.
 3. Valitse henkilöt 'ruksilla' taulun vasemmasta sarakkeesta ja käytä taulun yläpuolelle aktivoituvaa toimintoa 'Luo lasku'
 4. Kirjoita avautuvaan 'Lasku'-näkymän 'Nimike'-kenttään muutama alkukirjain tuotteesta 'Kausimaksu kevät/vvvv', valitse oikea tuote valintalistalta, jolloin tuotteen maksutiedot täydentyvät automaattisesti laskuriville. Muokkaa laskurivinimikkeen 'vvvv' vastaamaan kausimaksun vuotta.
 5. Täydennä laskun muut tiedot kuten tilinumero, eräpäivä ja viesti.
 6. Klikkaa 'Tallenna'-painiketta ja siirry luonnostilassa lisäämään alennukset valituille laskuille
 7. Lisää taulun sarakkeeksi näkyviin 'Alennusryhmä'-jäsenkenttä ja järjestä taulukko sarakkeen 'Alennusryhmä' mukaisesti klikkaamalla sarakkeen otsikkoa. Näin näet helposti kenelle perhealennus tulee lisätä.
 8. Valitse kaikki taulun rivit, joiden sarake 'Alennusryhmä' sisältää arvon 'Perhealennus (kausimaksu)'  ja käytä taulun yläpuolelle aktivoituvaa toimintoa 'Lisää rivi'
 9. Kirjoita avautuvaan 'Lisää rivejä valituille laskuille'-dialogin 'Nimike'-kenttään muutama alkukirjain tuotteesta 'Perhealennus (kausimaksu)', valitse oikea tuote valintalistalta, jolloin alennustuotteen maksuotiedot täydentyvät automaattisesti laskuriville.
 10. Klikkaa 'Luo'-painiketta, jolloin alennukset lisätään valituille laskuille.
 11. Valitse julkaistavat laskut 'ruksilla' taulun vasemmasta sarakkeesta ja käytä taulun yläpuolelle aktivoituvaa toimintoa 'Julkaise'

Jos teet virheen ja haluat poistaa laskurivejä valituilta laskuilta, voit valita laskut ruksilla taulusta ja käyttää ' Poista rivejä'-toimintoa.


Video-ohje: Laskujen teko ja alennusten antaminen Jäsenet-sivulta


Video-ohje: Laskujen teko Laskut-sivulta ja alennusten antaminen

Tarvitsetko vielä apua? Ota yhteyttä Ota yhteyttä