Täyttämättömät jäsentiedot

Jäsenrekisterin ajanmukaisuus ja jäsentietojen oikeellisuus on toimihenkilölle tärkeää eri jäsenhallinnan tehtävissä. Jäsenet eivät välttämättä ole aina täyttäneet, tarpeellisia jäsentietoja, joita tarvitset esimerkiksi ottelupöytäkirjan täyttämiseen, kilpailuilmoittautumiseen, lisenssin ostoon tai pelipaitatilaukseen. Tällöin voit selvittää etukäteen jäsenrekisteristä henkilöt, joilla ei tarvittava kenttä ole täytettynä ja lähettää heille sähköpostitse pyynnön tarkistaa jäsentiedot kyseisten kenttien osalta. Tiedot täytetään yleensä harrastajien toimesta sujuvasti, kun perustelet tarpeen ja asetat ajan mihin mennessä toivot jäsenien täydentävän tietonsa.

Näin selvität henkilöt, joilla ei ole tarvittavat jäsentiedot täytettynä

  1. Mene 'Jäsenet > Hallinta'-sivulle (aseta haluttu ryhmä tai juuriryhmä aktiiviseksi)
  2. Lisää suodatin 'Kenttä on tyhjä', valitse kentät ja hyväksy suodatin.
    (Nyt näet kaikki jäsenet joilla on jokin valituista kentistä täydentämättä)
  3. Valitse henkilöt 'ruksilla' taulun vasemmasta sarakkeesta ja käytä taulun yläpuolelle aktivoituvaa toimintoa 'Uusi sähköposti'
  4. Kirjoita viesti valituille jäsenille ja pyydä heitä tarkistamaan tarvittavat jäsenkentät

Jos tarvittavat kentät on seuran määrittelemiä lisäkenttiä käytä kohdassa 2. ' Lisäkenttä on tyhjä'-suodatinta.

Tarvitsetko vielä apua? Ota yhteyttä Ota yhteyttä